Tychy U21

17.06.2017

Zaczynamy EURO! Niemcy - Czechy [ZAPOWIEDŹ]

Podziel się:

Już dziś Tychy zainaugurują Młodzieżowe Mistrzostwa Europy do lat 21, największą imprezę sportową w historii miasta. Od razu czeka nas prawdziwie smakowite danie - w spotkaniu otwierającym grupę C Niemcy zmierzą się z Czechami. Bilety na mecz od tygodnia są już wykupione, co tylko podkręca temperaturę nadchodzącego widowiska.

W czwartek tyszanie mogli po raz pierwszy obserwować kadrę naszych południowych sąsiadów podczas pracy. Na boisku OKS ZET na Paprocanach odbył się otwarty trening, który obserwowało około 500 kibiców. Relacjonująca przebieg zajęć oficjalna strona reprezentacji Czech Fotbal.cz pisze o „sympatycznym powitaniu” i zwraca uwagę, że lepszego przyjęcia zawodnicy nie mogli sobie wyobrazić. Po sesji momentalnie utworzyła się spora kolejka po autografy, a najbardziej oblegani byli Patrik Schick oraz Jakub Jankto.

– Jedenastkę na to spotkanie mam już prawie gotową. Zastanawiam się jeszcze nad dwoma nazwiskami – mówi na łamach Gazety Wyborczej trener Czechów Vitezslav Lavicka, dodając, że skład poda dopiero w dniu meczu. Można się jednak spodziewać, że już wczoraj był bliżej ostatecznego wyboru. Jego podopieczni mieli trening w Katowicach na stadionie GKSu, który był jednak zamknięty dla kibiców.

W kadrze Niemiec słychać z kolei o koncentracji i analizie. Selekcjoner Stefan Kuntz we wtorek mówił o trzech niewiadomych w składzie na niedzielny mecz, jednak od tamtego czasu dowiedzieliśmy się, że między słupkami stanie Julian Pollersbeck, uraz Niklasa Starka nie jest groźny i obrońca trenuje już na pełnych obrotach, a Max Meyer wyleczył się z przechodzonej grypy. Na pytanie o czeskich rywali i plan na mecz, szkoleniowiec odpowiada w tradycyjnie dość enigmatyczny sposób: „Starannie analizujemy Czechów, ale przede wszystkim musimy skupić na sobie i pokazać nasze mocne strony” – czytamy na stronie DFB.de.

Poza treningiem i odnową, kadra naszych zachodnich sąsiadów również ma czas wolny. W czwartek odwiedzili muzeum obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

 

Obie drużyny przystępują do turnieju jako zwycięzcy swoich grup eliminacyjnych. Czesi zdecydowanie pokonali Belgię, Czarnogórę, Maltę, Łotwę i Mołdawię, z kolei wyższość Niemców, które z kompletem 10 wygranych awansowały do turnieju głównego, kolejno musiały uznać Austria, Finlandia, Azerbejdżan, Rosja i Wyspy Owcze. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że to Niemcy są faworytem w nadchodzącym starciu, również bukmacherzy. Niedzielni rywale przystąpią również do spotkania pozbawieni kluczowych zawodników – do domu pojechał kontuzjowany na zgrupowaniu filar niemieckiej obrony Jonathan Tah, z kolei Czesi przyjechali do Polski bez swojego kapitana Alesa Cermaka, który przed mistrzostwami uległ wypadkowi samochodowemu.

Jak jednak wiemy, futbol jest piękny, ponieważ nie można przewidzieć co zobaczymy. Potwierdziły to też piątkowe mecze mistrzostw, które zakończyły się małymi niespodziankami. Czy Schick napocznie faworytów? Czy Niemcy odczują brak Taha? Czy zobaczymy niezapomniany szlagier? Przekonamy się już w niedzielę!

-- --

Wartość kadry wg Transfermarkt.de

NIEMCY: 123,65 mln euro

CZECHY: 39,95 mln euro

Ostatnie 5 spotkań

NIEMCY

vs. Portugalia 0-1

vs. Anglia 1-0

vs. Polska 0-1

vs. Turcja 1-0

vs. Austria 4-1

CZECHY

vs. Azerbejdżan 2-1

vs. Azerbejdżan 5-0

vs. Polska 2-1

vs. Słowacja 4-1

vs. Portugalia 1-3

Ostatnie 3 bezpośrednie mecze

23 czerwca 2015: Czechy – Niemcy 1-1

18 listopada 2014: Czechy – Niemcy 1-1

3 września 2010: Czechy – Niemcy 1-1

Kamil Hajduk